Sloan Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly
ID: 2753749 • Letter: S
Question
Sloan Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $2,500 per unit; variable costs = $500 per unit; fixed costs = $5.1 million; quantity = 80,000 units. Suppose the company believes all of its estimates are accurate only to within ±15 percent. What values should the company use for the four variables given here when it performs its best-case scenario analysis? What about the worst-case scenario?
Scenario Units Sales Unit Price UnitVariable cost Fixed Costs Base $ $ $ Best Worst
Explanation / Answer
Scenario Unit Sales Unit price variable cost Fixed Cost Base 80000 2500 500 5.1million Best (80000*.15)+80000 = 92000 (2500*.15)+2500 = 2875 500-(500*15%) = 425 5,100,000-(5,100,000*15%) = 4335000 Worst 80000-12000 = 68000 2500-375 = 2125 500+75 = 575 5100000+765000 = 5865000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.