Task: Moerdyk Corporation\'s bonds have a 15-year maturity, a 7.25% semiannual c
ID: 2753518 • Letter: T
Question
Task:
Moerdyk Corporation's bonds have a 15-year maturity, a 7.25% semiannual coupon, and a par value of $1,000. The going interest rate (rd) is 6.20%, based on semiannual compounding. What is the bond’s price?
Solution:
Par value = FV $1,000
Coupon rate 7.25%
Periods/year 2
Yrs to maturity 15
Periods = Years × 2 = N 30
Going annual rate = YTM = rd 6.20%
Periodic rate = rd/2 = I/YR 3.10%
Coupon rate × Par/2 = PMT $36.25
PV $1,101.58
Question:
Please, explain in VERY DETAILED way how thw PV was calculated. Provide formula and substitute numbers from the task.
Explanation / Answer
Par Value or Maturity Value = $1,000
Annual coupon rate = 7.25%; Semi-annual coupon rate = 7.25%/2 = 3.625%
Semi-annual coupon = $1,000 * 3.625% = $36.25
Annual YTM = 6.20%; Semi-annual YTM = 3.10%
Time-to-maturity = 15 years or 30 semi-annual periods.
Bond current price = Semi-annual coupon * PVIFA at semi-annual YTM for semi-annual periods + Maturity Value * PVIF at Sem-annual YTM for Semi-annual periods
Or, Current Price = $36.25 * PVIFA at 3.10% for 30 periods + $1,000 * PVIF at 3.10% for 30 periods
Or, PVIFA = (1 - 1/(1+Semi-Annual YTM)^Semi-Annual Period) / Semi-Annual YTM
Or, PVIFA = (1 - 1/1.031^30) / 0.031 = 19.34949
PVIF = 1/(1+Semi-Annual YTM)^ Semi-Annual Period
Or, PVIF = 1 / 1.031^30 = 0.4002
Current Price = $36.25 * 19.3495 + $1,000 * 0.4002 = $1,101.58
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.