You own a portfolio that has $2,800 invested in Stock A and $3,900 invested in S
ID: 2755272 • Letter: Y
Question
You own a portfolio that has $2,800 invested in Stock A and $3,900 invested in Stock B. Assume the expected returns on these stocks are 9 percent and 15 percent, respectively.
What is the expected return on the portfolio? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
You own a portfolio that has $2,800 invested in Stock A and $3,900 invested in Stock B. Assume the expected returns on these stocks are 9 percent and 15 percent, respectively.
Explanation / Answer
Answer: Calculation of the expected return on the portfolio:
Erp=9%($2800/$6700)+15%*($3900/$6700)
=3.761%+8.731%
=12.49%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.