You own a portfolio that has $2,150 invested in Stock A and $3,200 invested in S
ID: 2719563 • Letter: Y
Question
You own a portfolio that has $2,150 invested in Stock A and $3,200 invested in Stock B. If the expected returns on these stocks are 10 percent and 17 percent, respectively, what is the expected return on the portfolio?(Do not round your intermediate calculations.)
A.)14.47%
B.)14.90%
C.)12.81%
D.)14.19%
E.)13.50%
You own a portfolio that has $2,150 invested in Stock A and $3,200 invested in Stock B. If the expected returns on these stocks are 10 percent and 17 percent, respectively, what is the expected return on the portfolio?(Do not round your intermediate calculations.)
Explanation / Answer
Weight of stock A = 2150/5350 = 0.4019
Weight of stock B = 1-0.4019 = 0.5981
ER(P) = 0.4019x10% + 0.5981x17%
= 14.19%
Therefore answer will be (D) 14.19%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.