The total market value of Okefenokee Real Estate Company\'s equity is $6 million
ID: 2755328 • Letter: T
Question
The total market value of Okefenokee Real Estate Company's equity is $6 million, and the total value of its debt is $4 million. The treasurer estimates that the beta of the stock currently is 1.2 and that the expected risk premium on the market is 5%. The Treasury bill rate is 3%.
a. What is the required rate of return on Okefenokee stock?
Required rate of return _______%
b. What is the beta of the company’s existing portfolio of assets? The debt is perceived to be virtually risk-free. (Round your answer to 2 decimal places.)
Weighted-average beta ________
c. Estimate the weighted-average cost of capital assuming a tax rate of 35%. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
WACC _______%
d. Estimate the discount rate for an expansion of the company’s present business.(Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Discount rate _______%
e. Suppose the company wants to diversify into the manufacture of rose-colored glasses. The beta of optical manufacturers with no debt outstanding is 1.4. What is the required rate of return on Okefenokee’s new venture? (You should assume that the risky project will not enable the firm to issue any additional debt.)
Required rate of return _______%
Explanation / Answer
The total market value of Okefenokee Real Estate Company's equity is $6 million, and the total value of its debt is $4 million. The treasurer estimates that the beta of the stock currently is 1.2 and that the expected risk premium on the market is 5%. The Treasury bill rate is 3%.
a. What is the required rate of return on Okefenokee stock?
Answer:
Required rate of return = E(R) = Rf + beta x risk premium = 3% + 5%x1.2
= 9%
b. What is the beta of the company’s existing portfolio of assets? The debt is perceived to be virtually risk-free. (Round your answer to 2 decimal places.)
Answer:
Value of equity = $6 million
Value of debt = $4 million
Therefore
Weight of equity = 6/10 = 60%
And weight of debt = 40%
Now beta of equity of 1.2
And beta of risk free debt = 1
Therefore
Weighted average beta = 1.2 x 60% + 1 x 40% = 0.72 + 0.4 = 1.12
c. Estimate the weighted-average cost of capital assuming a tax rate of 35%. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Answer:
Cost equity = 9%
And cost of risk free debt = 3%
Tax rate = 35%
Weight of equity = 6/10 = 60%
And weight of debt = 40%
Therefore WACC = 60% x 9% + 40% x 3% x (1-35%)
= 5.4% + 0.78% = 6.18%
d. Estimate the discount rate for an expansion of the company’s present business.(Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Answer:
Discount rate is the WACC of the company, which is 6.18%
e. Suppose the company wants to diversify into the manufacture of rose-colored glasses. The beta of optical manufacturers with no debt outstanding is 1.4. What is the required rate of return on Okefenokee’s new venture? (You should assume that the risky project will not enable the firm to issue any additional debt.)
Answer:
Required rate of return = E(R) = Rf + beta x risk premium = 3% + 1.4 x 5%
= 10%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.