Use the following data to construct an income statement for Cheryl’s posters: Sa
ID: 2755621 • Letter: U
Question
Use the following data to construct an income statement for Cheryl’s posters:
Sales price $20 per unit
Variable Cost $10 per unit
Fixed costs $5,000
Sales in Units 1,000
Required:
Calculate the Earnings before Interest and Taxes (EBIT) for Cheryl’s Posters using the data provided above.
Prepare two pro forma income statements assuming:
a 50% increase in sales (1,500)
a 50% decrease in sales (500)
What is the impact on earnings before interest and taxes (EBIT) of the 50% increase/decrease in sales?
Explain using the concept of leverage.
Explanation / Answer
1) EBIT = Units sold (Selling price -cosT ) -Fixed cost
= 1000 ( 20 -10 ) - 5000
= 1000 * 10 - 5000
=10000 -5000
= $ 5000
2 )a
4) As using original data ,Degree of operating leverage = contribution /EBIT
= 10000 / 5000
= 2 OR 200%
Therefore it means with increase/decrease in x% in sales , EBIT will increase /decrease to 200%
50% increase 50% decrease sales 30000 [1500*20] 10000 [500*20] less:Variable cost - 15000 [1500*10] - 5000 [500*10] contribution 15000 5000 less:fixed cost -5000 -5000 EBIT 10000 0 EBIT increase by $ 5000 or [10000/ 5000 = 200% ] Decrease by $ 5000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.