There is a mutual fund that you are interested in, however, the fund owes $23 mi
ID: 2756798 • Letter: T
Question
There is a mutual fund that you are interested in, however, the fund owes $23 million dollars to Goldman Sachs for brokerage consulting fees and it owes $77 million in lease obligations, debt obligations, and investment advisory fees. The mutual fund is worth $600 million and has 35 million shares outstanding, what is your anticipated price per share or NAV?
2. The mutual fund paid $10million to Goldman Sachs during the month and reduced its other obligations by $27million. The mutual fund is now at $695 and has 50 million shares outstanding, what is your anticipated price per share or NAV?
3. Use the initial NAV, the end of month NAV, with income distributions of $3.05 and capital gains distributions of $.80 to calculate Rate of Return. What is the month’s Rate of Return and does it make sense to invest in the mutual fund given what the trend indicates?
Explanation / Answer
1.Net assets value = (total assets -outstanding liabilities) / Shares outstanding
Total assets= $ 600 millions
outstanding liabilities= $ 77 +$23 = $ 100 millions
Shares outstanding= $ 35 millions
Now substitute values in the above formula
NAV=(600-100)/35
=$ 14.29 per share
2.anticipated price per share or NAV=($ 695-$ 63)/50
= $ 12.64 per Share
3.Rate of Return = {( NAV at the end of the period-NAV at the beggining of the period )+capital gain+income distribution}/NAV at the beggining of the period* 12/no of months
={(13.36-12.64)+3.05+0.8}/13.36*100
=34% (monthly rate)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.