Assume that a bond makes 10 equal annual payments of $1,000 starting one year fr
ID: 2757540 • Letter: A
Question
Assume that a bond makes 10 equal annual payments of $1,000 starting one year from today. The bond will make an additional payment of $100,000 at the end of the last year, year 10. (This security is sometimes referred to as a coupon bond.) If the discount rate is 3.5$% per annum, what is the current price of the bond? (Hint: Recognize that this bond can be viewed as two cash flow streams: (1) a 10-year annuity with annual payments of $1,000, and (2) a single cash flow of $100,000 arriving 10 years from today. Apply the tools you've learned to value both cash flow streams separately and then add.)
Explanation / Answer
As the bond will make payments starting one year from now, it’s same as annuity. So, the formula to calculate PV of annuity:
PV = Pmt x ((1-((1+r)-n )) / r)
Payment per period (PMT) = $1,000
Discount Rate per period= 3.5%
Number of periods (n) = 10
PV = $1,000 x ((1-((1+0.035)-10)) / 0.035) = $8,316.61
PV of lump-sum amount of $100,000 = $100,000/(1.035)10 = $70,891.88
So the current price of the bond = $8,316.61 + $70,891.88 = $79,208.49
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.