A proposed project has fixed costs of $96,000 per year. The operating cash flow
ID: 2758075 • Letter: A
Question
A proposed project has fixed costs of $96,000 per year. The operating cash flow at 6,600 units is $96,200. Ignoring the effect of taxes, what is the degree of operating leverage? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
Degree of operating leverage ???
If units sold rise from 6,600 to 7,100, what will be the new operating cash flow? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Operating cash flow ???
What is the new degree of operating leverage? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
New DOL ???
Explanation / Answer
1)
Degree of operating leverage = Contribution margin / net operating income
Contribution margin = operating cash flow + fixed costs = $96,200 + $96,000 = $192,200
Net operating income = $96,200
Degree of operating leverage = $192,200 / $96,200 = 1.99
2)
Operating Cash flow at 7100 units will be = $96,200 * 7,100 / 6,600 = $103,488
3)
Contribution margin =$103,488 + $96,000 = $199,488
Net operating income =$103,488
New Degree of operating leverage = $199,488 / $103,488 = 1.92
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.