A proposed project has fixed costs of $92,000 per year. The operating cash flow
ID: 2763248 • Letter: A
Question
A proposed project has fixed costs of $92,000 per year. The operating cash flow at 7,900 units is $95,000. Ignoring the effect of taxes, what is the degree of operating leverage? (Round your answer to 4 decimal places. (e.g., 32.1616)) Degree of operating leverage If units sold rise from 7,900 to 8,400, what will be the new operating cash flow? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16)) Operating cash flow $ What is the new degree of operating leverage? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 4 decimal places. (e.g., 32.1616))
Explanation / Answer
Degree of Operating Leverage ( DOL) at 7,900 units = 1 +( Fixed Costs / Operating Cash Flow) = 1 + $ 92,000 / $ 95,000 = 1.9684
Percentage change in units = ( 8,400 - 7,900) / 7,900 * 100 = 6.3291 %
At, 8,400 units, percentage change in operating cash flow = 1.9684 x 6.3291% = 12.4582 %
New operating cash flow = $ 95,000 x 1.124582 = $ 106,835
At 8,400 units, new DOL = 1 + $ 92,000 / $ 106,835 = 1.8611
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.