Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

can someone show me step by step on how they reached the answer so I can better

ID: 2759017 • Letter: C

Question

can someone show me step by step on how they reached the answer so I can better understand what's going on. Please and thanks in advance!

Consider a three-year project with the following information: initial fixed asset investment $880,000; straight-line depreciation to zero over the five-year life; zero salvage value; price $34.45; variable costs -$22.75; fixed costs = $212,000; quantity sold 98,000 units, tax rate-34 percent. Required: How sensitive is OCF to changes in quantity sold? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places (e.9,32.16),) answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)

Explanation / Answer

Initial Fixed Investment = $880,000

Life of Project = 5 year

Salvage value = 0

Annual depreciation = $880,000 / 5

                                  = $176,000

Annual depreciation is $176,000, which is a part of fixed cost.

Total Fixed cost = $212,000

Variable cost per unit =$22.75

Price per unit = $34.45

Number of unit produced = 98,000

First of all calculate Total revenue from selling 98,000 unit product.

Total revenue = 98,000 × $34.45

                       = $3,376,100

Now calculated total cost for producing 98,000 unit of product.

Total cost = Total fixed cost + (Variable cost × Number of unit produced)

                 = $212,000 + ($22.75 × 98,000)

                 = $212,000 + $2,229,500

                 = $2,441,500

Operating income = $3,376,100 - $2,441,500

                             = $934,600

Tax rate = 34%

Net income (Profit after tax) is calculated below

Net Income = $934,600 × (1 – 34%)

                    = $616,836

Operating Cash flow = Net profit + Depreciation

                                  = $616,836 + $176,000

                               = $792,836

Net operating Cash flow when company produces 98,000 unit is $792,836.

Now if company produces 100,000 unit then net operating cash flow is calculated below:

First of all calculate Total revenue from selling 100,000 unit product.

Total revenue = 100,000 × $34.45

                       = $3,445,000

Now calculated total cost for producing 100,000 unit of product.

Total cost = Total fixed cost + (Variable cost × Number of unit produced)

                 = $212,000 + ($22.75 × 100,000)

                 = $212,000 + $2,275,000

                 = $2,487,000

Operating income = $3,445,000 - $2,487,000

                             = $958,000

Tax rate = 34%

Net income (Profit after tax) is calculated below

Net Income = $958,000 × (1 – 34%)

                    = $632,280

Operating Cash flow = Net profit + Depreciation

                                  = $632,280 + $176,000

                                  = $808,280

Net operating Cash flow when company produces 100,000 unit is $808,280.

Change in operating cash flow with change in 2000 unit of product

= $808,280 - $792,836

= $15,444

So change in NCF with change in Unit Product produce

= $15,444 / 2,000

= $7.722

So change in OCF with respect to change in unit produce is 7.722.

                                                       

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote