Suppose that many stocks are traded in the market and that it is possible to bor
ID: 2759195 • Letter: S
Question
Suppose that many stocks are traded in the market and that it is possible to borrow at the risk-free rate, rƒ. The characteristics of two of the stocks are as follows: Stock Expected Return Standard Deviation A 9 % 45 % B 13 % 55 % Correlation = –1 a. Calculate the expected rate of return on this risk-free portfolio? (Hint: Can a particular stock portfolio be substituted for the risk-free asset?) (Round your answer to 2 decimal places.) Rate of return % b. Could the equilibrium rƒ be greater than 10.80%? Yes No
Explanation / Answer
a.
Since A & B are perfectly negatively correlated, a risk-free portfolio can be created and its rate of return in equilibrium will be the risk free rate. To find the proportions of this portfolio (with WA invested in A and WB = 1 – WA), set the standard deviation equal to zero. With perfectly negative correlation, the portfolio standard deviation reduces to
P= Abs[WAA - WB B ]
0 = 45WA – 55(1 – WA)
WA = 0.55
So, WB = 1 – 0.55 = 0.45
The expected rate of return on this risk-free portfolio:
=> 0.55x0.09 + 0.45x0.13 = 10.80%
b. This can not be greater than 10.80%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.