Heather Smith is considering a bond investment in Locklear Airlines. The $1,000
ID: 2759209 • Letter: H
Question
Heather Smith is considering a bond investment in Locklear Airlines. The $1,000 par value bonds have a quoted annual interest rate of 8 percent and the interest is paid semiannually. The yield to maturity on the bonds is 10 percent annual interest. There are 9 years to maturity. Compute the price of the bonds based on semiannual analysis. Use Appendix B and Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods. (D o not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Price of bond = $1000
Annual interest rate = 8%
Semi annual interest rate = 4%
Yield to maturity = 10%
If interest paid semi annually, yield to maturity = 5%
Period = 9 years
If interest paid semi annually, time period = 18 years
Price of bond = interest * cumulative present value factor (n=1-18th year, 5%) + face value * present value factor (n=18,5%)
= 40 * 11.690 + 1000 * 0.416
= 883.6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.