Heather Smith is considering a bond investment in Locklear Airlines. The $1,000
ID: 2766980 • Letter: H
Question
Heather Smith is considering a bond investment in Locklear Airlines. The $1,000 par value bonds have a quoted annual interest rate of 7 percent and the interest is paid semiannually. The yield to maturity on the bonds is 10 percent annual interest. There are 9 years to maturity.
Compute the price of the bonds based on semiannual analysis. Use Appendix B and Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Compute the price of the bonds based on semiannual analysis. Use Appendix B and Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Semi-annual yield = 10% / 2 = 5%
Semi-annual coupon payment = $1,000 x 7% x (1/2) = $35
Number of periods = 9 x 2 = 18
Price of bond ($) = Present value (PV) of all future cash flows
= PV of coupon payments + PV of redemption price (Face value)
= 35 x PVIFA(5%, 18) + 1,000 x PVIF(10%, 9)
= 35 x 11.6896 (From PVIFA table) + 1,000 x 0.4241 (From PVIF table)
= 409.14 + 424.10
= 833.24
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.