Jones Design wishes to estimate the value of its outstanding preferred stock. Th
ID: 2760979 • Letter: J
Question
Jones Design wishes to estimate the value of its outstanding preferred stock. The preferred stock issue has an $120 par value and pays an annual dividend of $6.20 per share. Similar-risk preferred stocks are currently earning a 7.4% annual rate of return.
a) what is the market value of the outstanding preferred stock? (round to the nearest cent)
b) if the required return on similar-risk preferred stock has risen to 9.0% the value of the stock will be $______ per share (round to the nearest cent)
c) if an investor purchased the prefeered stock at the value calculated in part a and sells the stock when the required return on similar risk preferred stocks has risen to 9.0% the gain or loss is $ ___ per share
Explanation / Answer
Jones Design Details Amt $ Prefernce share par value 120.0 Annual Dividend 6.2 Yield of similar risk preference share 7.4% a Market Price of Preference share=6.2/7.4%= $ 83.78 b When Yield of similar risk preference share 9% Market Price of Preference share=6.2/9%= $ 68.89 c When an investor purchase the stock @$83.78 and sells @ $68.89 , the loss per share is = $ 14.89
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.