The stock of Nogro Corporation is currently selling for $30 per share. Earnings
ID: 2761064 • Letter: T
Question
The stock of Nogro Corporation is currently selling for $30 per share. Earnings per share in the coming year are expected to be $6. The company has a policy of paying out 50% of its earnings each year in dividends. The rest is retained and invested in projects that earn a 20% rate of return per year. This situation is expected to continue indefinitely.
a.
Assuming the current market price of the stock reflects its intrinsic value as computed using the constant-growth DDM, what rate of return do Nogro’s investors require? (Do not round intermediate calculations.)
Rate of return
%
b.
By how much does its value exceed what it would be if all earnings were paid as dividends and nothing were reinvested?
PVGO
$
The stock of Nogro Corporation is currently selling for $30 per share. Earnings per share in the coming year are expected to be $6. The company has a policy of paying out 50% of its earnings each year in dividends. The rest is retained and invested in projects that earn a 20% rate of return per year. This situation is expected to continue indefinitely.
Explanation / Answer
Growth rate = return*(1-dividend payout) = 20*(1-0.5) = 10%
Price = Next year EPS* (Dividend payout )/( required rate of return - growth rate)
30=6*0.5/(required rate of return -.1)
required rate of return = 20%
Price if all is paid out as dividend = EPS/required rate of return = 6/.2 = 30
PVGO = 30-30 = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.