This is one question but couldn\'t capture it in one shot. Please attempt to ans
ID: 2762292 • Letter: T
Question
This is one question but couldn't capture it in one shot. Please attempt to answer it correctly. There are 6 values to be accounted for, and last question is asking for a
true or false, and
encourage or avoid.
Thanks
Explanation / Answer
Details Amt $ Last free cash flow 75.0 million Growth rate for FCFF =g= 7.0% WACC = 12% Firm Value =PV of future free cash flows=75*1.07/(0.12-0.07) 1,605.00 million So Enterprise Value = $ 1,605.00 million Less Current Market value of Debt= $ 200.00 million Less Preference share outstanding= $ 125.00 Value of Equity = $ 1,280.00 million Outstanding no of Common stock= 18.75 million Price per share = $ 68.27 So Intrinsic value of firm= 1,605.0 million Intrinsic value of equity prior to stock repurchase= $ 1,280.00 million Intrinsic stock price prior to stock repurchase= $ 68.27 No of shares repurchased= 1,538,011 nos No of share after repurchase= 17,211,989 Intrinsic value of equity after stock repurchase= 1,280.0 million Intrinsic stock price after repurchase= $ 74.37 The given statement is TRUE because a firm pays a dividend of $1 per share , the price per share of the form's stockwill also fall by $1 to AVOID any arbitrage opportunities.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.