Antonio\'s is analyzing a project with an initial cost of $41,000 and cash inflo
ID: 2763444 • Letter: A
Question
Antonio's is analyzing a project with an initial cost of $41,000 and cash inflows of $26,000 a year for 2 years. This project is an extension of the firm's current operations and thus is equally as risky as the current firm. The firm uses only debt and common stock to finance their operations and maintains a debt-equity ratio of 0.4. The pre-tax cost of debt is 8.2 percent and the cost of equity is 11.6 percent. The tax rate is 34 percent. What is the projected net present value of this project? $4,225.91 $13,070.85 $3,779.78 $2,789.10 $38,443.68
Explanation / Answer
WACC = 1/(1 + D-E ratio) * [cost of equity + cost of debt * D-E ratio * (1 - tax rate)]
= 1/(1 + 0.4) * [11.6% + 8.2% * 0.4 * (1 - 34%)]
= 9.83%
NPV = - $41,000 + $26,000 / (1 + 9.83%) + $26,000 / (1 + 9.83%)2
= - $41,000 + $23,673 + $21,554
= $4,225.91 which is the 1st option
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.