The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There
ID: 2763475 • Letter: T
Question
The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There are 5,000 shares of stock outstanding.
Instead of a dividend of $1.70 per share, the company has announced a share repurchase of $8,500 worth of stock.
How many shares will be outstanding after the repurchase? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What will the price per share be after the repurchase? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There are 5,000 shares of stock outstanding.
Explanation / Answer
Equity Per share=$464,800//5,000=$92.96
no of shares repurchased=$8,500/$92.96=91
No of shares outstanding=5,000-91=4,909
the price per share be after the repurchase=($464,800-$8,460)$92.96=$456,340/4,909=$92.96
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.