The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There
ID: 2763666 • Letter: T
Question
The balance sheet for Ferguson Corp. is shown here in market value terms. There are 10,000 shares of stock outstanding. Instead of a dividend of $1.90 per share, the company has announced a share repurchase of $19,000 worth of stock. How many shares will be outstanding after the repurchase? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) What will the price per share be after the repurchase? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)Explanation / Answer
book value per share = $ 404200/10000 = $ 40.42 per share
No of shares can be repurchased = $ 19000/40.42 = 470 shares
No of shares outstanding after repurchase = 10000- 470 = 9530 shares
New Stock price per share = (404200-19000)/9530 = $ 40.42 per share
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.