The Trektronics store begins each week with 320 phasers in stock. This stock is
ID: 2763883 • Letter: T
Question
The Trektronics store begins each week with 320 phasers in stock. This stock is depleted each week and reordered. The carrying cost per phaser is $27 per year and the fixed order cost is $63. What are the current total carrying costs? (Do not round intermediate calculations.) What are the current restocking costs? (Do not round intermediate calculations.) What is the economic order quantity? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Should Trektronics increase or decrease its order size? How many orders per year will Tektronics place under the new policy? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)Explanation / Answer
EOQ=2 A 0/ C
A= Annual consumption = 320 x 52=16,640
O = order cost =$63
C= Carrying cost=$27
EOQ= 2 x 16,640/27
=33,280/27
=1233
= 35
No of orders per year= Annual consumption per year / EOQ=16,640/35=1268 orders per year
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.