A city has finance a local proars. Aject with a $600000 bond issue with a coupon
ID: 2764032 • Letter: A
Question
A city has finance a local proars. Aject with a $600000 bond issue with a coupon rate of 6% compounded semi-annually. The bonds are redeemable in 13 years. At the same time, a sinkins fund earning interest at 5.3% compounded semi-annually is established to accumulate the full $600000 when the bonds mature in 13 years.
A) find the periodic cost of the debt
B) what is the book value of the debt in 7 years
C) construct a sinking fund schedule for the 9th year.
2. A $6000 bond paying interst at 9% compounded semi-annually is redeemable on july1, 2027. The bond is purchased on 0ctober 12 2014 to yield 7% compounded semi- annually. Calculte the purchase price.
Explanation / Answer
Solution :
A) the periodic cost of the debt would be the coupon interest rate paid every semi annually = $600000*6/2%
= $18000 every 6 months
B) the book value of debt would be $600000 because it is always recorded at par /Face value even after 7 years.
2) To compute the purchase price of the bond
YTM = Coupon interest +(Face value - Price )/n/(F.V + price )/2
will consider 4.5 % for 26 year and YTM = 7/2 = 3.5%. considering Face value = $100
.035 = 270 + (100- X)/26/(100+X)/2
.035 = 2*(7020 +100-X)/2600 + 26X
91+.91X = 14040 +100-2X
= 14049 = 2.91X
Hence X = 4827
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.