1.Olin Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembl
ID: 2764161 • Letter: 1
Question
1.Olin Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $1677 per unit; variable costs = $298 per unit; fixed costs = $4016689; quantity = 68045 units. Suppose the company believes all of its estimates are accurate only within +/-14 percent. What is the company's Earnings Before Tax when it performs its best-case scenario analysis? (Round your final answer to the nearest dollar amount. Omit the "$" sign and commas in your response. For example, $123,456.78 should be entered as 123457.)
Explanation / Answer
Earning Before Tax
Total Price = Price per unit * total units= 1677 * 68045 = 114111465
Total Cost = Fixed Cost + Variable Cost
= 4016689 + 298* 68045 = 4016689 + 20277410 = 24294099
Earning Before Tax = Total Price - Total Cost = 114111465 - 24294099 = 89817366
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.