Frankline Coin Company is considering two capital structures. The key informatio
ID: 2765767 • Letter: F
Question
Frankline Coin Company is considering two capital structures. The key information follows. Assume a 40% tax rate. Calculate the financial breakeven point for each plan and the indifference point for the two plans. Calculate the DFL for each plan at the expected EBIT of $50,000. Use this number to explain what change would be expected from a 20% increase (decrease) in EBIT. Indicate over what EBIT range, if any, each structure is preferred. If EBIT is $35,000, what are EPS under each plan? What if EBIT is $60,000?Explanation / Answer
1. Breakeven point shall be that level of EBIT where EPS in both plans is equal.
(EBIT - 500000*8% - 20000*$1) / 10000 = (EBIT - 350000*7% - 10000*1) / 20000
(EBIT - 40000 - 20000) = (EBIT - 24500 - 10000 ) / 2
EBIT = $85500
Breakeven point = $85500
2. DFL = EBIT / EBIT - Interest
Plan A: 50000 / (50000 - 40000) = 5
Plan B : 50000 / (50000 - 24500) = 1.96
DFL is also equal to % change in EPS/ % change in EBIT
This means, in case of:
Plan A: For 1% change in EBIT EPS would change by 5%. If EBIT changes by 20% (+/-) EPS would be change by 100%.
Plan B: For 1% change in EBIT EPS would change by 1.96%. If EBIT changes by 20% (+/-) EPS would be change by 39.20%.
3. EBIT should be more that the level at which it is able to cater to interest and preferred dividend.
In case of Plan A: Over (40000+20000) = Over $60000
In case of plan B : Over (24500 + 10000) = Over $34500
4. When EBIT = $35000:
Plan A EPS = (35000 - 500000*8% - 20000*$1) / 10000 = -$2.50
Plan B EPS = (35000 - 350000*7% - 10000*1) / 20000 = $0.025
When EBIT = $60000:
Plan A EPS = (60000 - 500000*8% - 20000*$1) / 10000 = 0
Plan B EPS = (60000 - 350000*7% - 10000*1) / 20000 = $1.275
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.