Arthur is to receive an inheritance of $40,000 from a great-aunt. She is offerin
ID: 2765991 • Letter: A
Question
Arthur is to receive an inheritance of $40,000 from a great-aunt. She is offering him the choice of taking $40,000 today OR an annuity of $5,000 a year for 25 years. He also had a number of investment alternatives available, the lowest of which offered a 12% annual compounded return. Arthur liked the annuity, but was willing to invest in it only if it offered a 12% return or better. Required: 1. In a narrative format in Word, please address the following with Arthur:
a. Utilizing time value of money calculations as in the previous problems, please determine what Arthur should do. That is, should he take the $40.000 today or should he take the $5,000 a year for 25 years?
Explanation / Answer
Here, we need to calculate the PV of both options,
Receiving 40,000 today will have a PV = $40,000
The PV of an annuity that is received for 25 years at the rate of 5,000 per year with an interest of 12% is given as below:
PV of an annuity = A[{1-(1/1+r)^n}/r] where A = 5,000. r = 12% = 0.12 and n= 25
PV = 5000[{1-(1/1+0.12)^25}/0l.12] = $39,215.70
Since the PV of the annuity is lower, Arthur is better off receiving the entire 40,000 today
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.