Assume you are married and have two children. You want to buy sufficient life in
ID: 2766324 • Letter: A
Question
Assume you are married and have two children. You want to buy sufficient life insurance to take care of your family if you die. Your wife is a homemaker but has college loan of $40000. Your children are teenagers. So you only need to provide the family wth income for the next 10 years. Your household expenses run approximately $30000. Assuming your wife can invest the insurance proceeds at 8%. Calculate the amount of insurance you need tio purchase. Apply the same method and recommend insurance amount to a member of your family. Use appropriate values based on their needs.
Explanation / Answer
Ans;
College Loan = 40000 - Assuming that this loan is interest free and repayable in 10 years in equal installments. Hence EMI payable per year is = 40000/10 = 4000
Yearly household expenses is $ 30000
Hence total yearly expenses to be met is $ 4000+ $30000 = $34000
Insurance proceeds can be invested at 8% p.a basis. Hence the amount of insurance needs to be purchased is = $34000/(.08*10) = $42500
Assuming that a cousin has to meet household expenses of $ 60000 and he needs to provide the family with income for next 5 years. Further, insurance proceeds can be invested at 9% p.a. Hence the amount of insurance that needs to be purchased = $ 60000 /(.09*5) = $ 133333
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.