A municipality is seeking a new tourist attraction, and the town council has vot
ID: 2767154 • Letter: A
Question
A municipality is seeking a new tourist attraction, and the town council has voted to allocate $500,000 for the project. A survey shows that an interesting cave can be enlarged and developed for a contract price of $400,000. It would have an infinite life. The estimated annual expenses of operation are: Direct Labor $30,000 Maintenance 15,000 Electricity 5,000 The price per ticket is to be based upon an average of 1000 visitors per month. If money is worth 8% indefinitely, what should be the price of each ticket?
Explanation / Answer
PV of all expenses = Initial expense + other expenses / rate
= 400,000 + (30,000+15,000+5,000)/ 0.08
= $1,025,000
Annual revenue required = PV of expenses x Rate
= 1,025,000 x 0.08
= 82,000
Ticket price = annual revenue required/ (no. of visitors per month x12)
= 82,000 / (1000 x 12)
= 6.83 per ticket
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.