Suppose a stock had an initial price of $97 per share, paid a dividend of $2.10
ID: 2767288 • Letter: S
Question
Suppose a stock had an initial price of $97 per share, paid a dividend of $2.10 per share during the year, and had an ending share price of $117.
Compute the percentage total return. (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
What was the dividend yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
What was the capital gains yield?
Suppose a stock had an initial price of $97 per share, paid a dividend of $2.10 per share during the year, and had an ending share price of $117.
Explanation / Answer
Requirement 1.
percentage total return = (Ending Share Price - Initial Share Price+Divident Gain)/Initial Share Price
= (117-97+2.10)/97 = 22.78%
Requirement 2.
Divident Yield = Annual Dividents per share/Initial Price per share
= 2.10/97 = 2.16%
Requirement 3
Capital Gain = Gain in Share Price/Initial Share Price
=(117-97)/97 = 20.62%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.