Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 6,200 units of its perfume collection e
ID: 2767778 • Letter: E
Question
Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 6,200 units of its perfume collection each year at a price per unit of $392. All sales are on credit with terms of 1/10, net 50. The discount is taken by 35 percent of the customers. (Enter your answer as directed, but do not round intermediate calculations.)
What is the amount of the company’s accounts receivable? (Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Requirement 1:What is the amount of the company’s accounts receivable? (Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Explanation / Answer
Solution:
Calculation of Average Collection Period = (10 days x 0.35) + (50 days x 0.65) = 3.5 days + 32.5 days = 36 days
Credit Sales = $6,200 Units x $392 = $2,430,400
Average Accounts Receivables = Credit Sales x Average Collection Period / 365 or 360
If taking 360 days in a year Average Receivables = $2,430,400 x 36 / 360 = $243,040
If taking 365 days in a year Average Receivables = $2,430,400 x 36 / 365 = $239,710.68
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.