What is the cxpccted rate of return on a portfolio that has S4.000 invested in S
ID: 2767805 • Letter: W
Question
What is the cxpccted rate of return on a portfolio that has S4.000 invested in Stock A and $6,000 invested in Stock B? The expected rates of return on these two stocks arc 13 percent and 9 percent, respectively. A two-stock portfolio has 30 percent in Stock A, with an expected return of 21 percent and a standard deviation of 5 percent, and the remainder in Stock B. with an 18 percent expected return and a standard deviation of 2 percent. The correlation coefficient is 0.6. Determine the standard deviation for this portfolio.Explanation / Answer
7-8)
expected return on portfolio= W1R1+W2R2
W= Weight of stock
R= return of stock
expected return of stock=0.4*0.13+0.6*0.09
=10.6%
7-9)standard deviation = (W21R21+W22R22+2W1W2R1R2C)1/2
W= Weight of stock
R= return of stock
C= coefficient corealation
standard deviation = (0.4)2(0.13)2+(0.6)2(0.09)2+2.0.4*0.13*0.6*0.09*0.6
=(0.005956)1/2
=0.0717
= 7.17%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.