Suppose you buy a put option contract on the June gold futures with a strike pri
ID: 2767865 • Letter: S
Question
Suppose you buy a put option contract on the June gold futures with a strike price of $1, 200 per ounce. Each contract is for the delivery of 100 ounces. What is your profit if you exercise the put when the June futures price is $1,160? 0 $1,160 $1, 200 $4,000 $120,000 Consider a four-month European put futures option with a strike price of $50 when the continuously compounded risk-free interest rate is 10% per year. The current futures price is $47. What is the best lower bound for the value of the futures? 0 $2.71 $2.90 $3.00 $3.10Explanation / Answer
Problem 1: D-$4000. If the June Fututres Price of Gold is $1160 per Ounce and I have an Option to Sell the same at $1200 per ounce, I will make a profit of (1200-1160)100= $4000
Problem 2: E-$3.1
Cost of Futures= S[(1+r)^t-1]
=50[(1+0.1)^4/12-1]
=-43.899
Best lower bound =Current Market Price+cost of Interest
=47-43.899
=3.1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.