The Trektronics store begins each week with 400 phasers in stock. This stock is
ID: 2767921 • Letter: T
Question
The Trektronics store begins each week with 400 phasers in stock. This stock is depleted each week and reordered. The carrying cost per phaser is $35 per year and the fixed order cost is $75.
What is the economic order quantity? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
The Trektronics store begins each week with 400 phasers in stock. This stock is depleted each week and reordered. The carrying cost per phaser is $35 per year and the fixed order cost is $75.
Explanation / Answer
Current carrying cost = no. of phasers per week*yearly carrying cost of 1 phaser/2 = 400*35/2 = 7000
Restocking cost = fixed order cost*number of weeks = 45*52=2340
EOQ = (2*total demand*ordering cost per order/yearly holding cost per unit)^(1/2)
= (2*400*12*45/35)^1/2
= 111.098
Company should decrease order size as EOQ is lesser than 400
Number of orders per year = total demand for the year/EOQ = 400*12/ 111.098
= 43.20
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.