The Trektronics store begins each week with 480 phasers in stock. This stock is
ID: 2767972 • Letter: T
Question
The Trektronics store begins each week with 480 phasers in stock. This stock is depleted each week and reordered. The carrying cost per phaser is $43 per year and the fixed order cost is $87.
What is the economic order quantity? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
The Trektronics store begins each week with 480 phasers in stock. This stock is depleted each week and reordered. The carrying cost per phaser is $43 per year and the fixed order cost is $87.
Explanation / Answer
Answer: Calculation of the Total Carrying cost:
Total carrying costs=Average inventory*Carrying cost per unit
=(480/2)*$43=$10320
Answer: The order costs are the number of orders times the cost of an order, so:
Restocking costs = 52($87) = $4524
Answer: EOQ=Square root of [(2*480*52 weeks*$87)/$43]
=318 units
Answer: The number of orders per year will be the total units sold per year divided by the EOQ, so:
=480*52/318=78.49 order
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.