The balance sheet for Levy Corp. is shown here in market value terms. There are
ID: 2769157 • Letter: T
Question
The balance sheet for Levy Corp. is shown here in market value terms. There are 7,000 shares of stock outstanding. Instead of a dividend of $1.80 per share, the company has announced a share repurchase of $12,600 worth of stock. How many shares will be outstanding after the repurchase? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, (e.g., 32.16)) What will the price per share be after the repurchase? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, (e.g., 32.16))Explanation / Answer
Total Equity =$394100
No of shares =7000 Market Price =394100/7000=$56.30
repurchase of shares with an amount of $ 12,600
no of shares that can be bought with $ 12,600 @ present Market Price= 12600/56.30= 223.80
Share Price after repurchase
no of shares remaining after repurchase= 7000-223.80=6776.20
Equity =$ 394100
No of shares o/s 6776.20 so new price = 394100/6776.20= $ 58.16
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.