The Johnsons have accumulated a nest egg of $50,000 that they intend to use as a
ID: 2769402 • Letter: T
Question
The Johnsons have accumulated a nest egg of $50,000 that they intend to use as a down payment toward the purchase of a new house. Because their present gross income has placed them in a relatively high tax bracket, they have decided to invest a minimum of $2100/month in monthly payments (to take advantage of the tax deduction) toward the purchase of their house. However, because of other financial obligations, their monthly payments should not exceed $2700. If local mortgage rates are 5.5%/year compounded monthly for a conventional 30-year mortgage, what is the price range of houses that they should consider? (Round your answers to the nearest cent.)
least expensive?
most expensive?
Explanation / Answer
The loan that they can get will be the PV of the monthly payments discounted at 5.5% (yearly) compounded monthly.
PV if payments are $2100 per month = 2100*pvifa(5.5/12,360) = 2100*176.1225 = $369,857.25
PV for 2700 = 2700*176.1225 = $475,530.75
Apart from the loan, they have $50000 with them.
Therefore, range of houses that they can consider
Least expensive = 369857.25 + 50000 = $419,857.25
Most expensive = 475,530.75 + 50000 = $525,530.75
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.