The Johnsons have accumulated a nest egg of $50,000 that they intend to use as a
ID: 3122280 • Letter: T
Question
The Johnsons have accumulated a nest egg of $50,000 that they intend to use as a down payment toward the purchase of a new house. Because their present gross income has placed them in a relatively high tax bracket, they have decided to invest a minimum of $2500/month in monthly payments (to take advantage of the tax deduction) toward the purchase of their house. However, because of other financial obligations, their monthly payments should not exceed $3100. If local mortgage rates are 5.5%/year compounded monthly for a conventional 30-year mortgage, what is the price range of houses that they should consider? (Round your answers to the nearest cent.) least expensive $ most expensive $
Explanation / Answer
given The Johnsons have accumulated a nest egg of $50,000
they have decided to invest a minimum of $2500/month in monthly --- least
heir monthly payments should not exceed $3100. ---- most
intrest rate 5.5% year
30 years mortage
by this we know the formulea as
PV = PMT(1-(1+r)^-n)/r
For least expensive, house,
PMT = 2500, r = 0.055/12 = .00458, n = 12*30 = 360
keeping these values in above equations we have
2500(1-1.00458^-360)/.00458 = $440,499.09
For most expensive house,
3100(1-1.00448^-360)/.00478 = $518,797.34
We need to add the $50,000 down payment to these
least expensive: $490,499.09
most expensive: $568797.34
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.