The Johnsons have accumulated a nest egg of $50,000 that they intend to use as a
ID: 3418443 • Letter: T
Question
The Johnsons have accumulated a nest egg of $50,000 that they intend to use as a down payment toward the purchase of a new house. Because their present gross income has placed them in a relatively high tax bracket, they have decided to invest a minimum of $2700/month in monthly payments (to take advantage of the tax deduction) toward the purchase of their house. However, because of other financial obligations, their monthly payments should not exceed $3300. If local mortgage rates are 5.5%/year compounded monthly for a conventional 30-year mortgage, what is the price range of houses that they should consider? (Round your answers to the nearest cent.)
least expensive?
most expensive?
Explanation / Answer
The formula that will be used in solving this problem is given below:
R = (amount of periodic payment)
P = (amount borrowed)
n = number of payments
i = the interest in decimal form.
Number of months in 30 years = 30 * 12 = 360 months
Interest rate = 5.5/(100*12) = 0.0045833 derrives form
Using the formula, PV = 2700* (1 - (1.000458333)^(-360))/0.000458333 = 895855.86$
House Amount = 895855.86 + 40000 = 935855.86$
In order to know the limit, you can put 3300$ in place of 2700 and add initial budget of 40000$
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.