The return expected from Project No. 542 is 22%. Thestandard deviation of these
ID: 2770985 • Letter: T
Question
The return expected from Project No. 542 is 22%. Thestandard deviation of these returns is 11%. If returns fromthe project are normally disributed, what is the chance that theproject will result in a rate of return above 33%? What isthe probability that the projec will result in losses (negativerates of return)/ The return expected from Project No. 542 is 22%. Thestandard deviation of these returns is 11%. If returns fromthe project are normally disributed, what is the chance that theproject will result in a rate of return above 33%? What isthe probability that the projec will result in losses (negativerates of return)/Explanation / Answer
Pr (Z > 1)= 1 - Pr(Z< 1) = 1-0.84134 =0.15866 (bylooking up standard normal distribution table)Pr (X<0) = Pr ( (X-0.22)/)0.11 < (0-0.22)/0.11 ) Pr (Z <-2)= 1- Pr (Z<2) = 1-0.97725 = 0.02275 ( bylooking up standard normal distribution table)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.