The stock of Hammond corp has a covariance with the market return of 0.031%. The
ID: 2771540 • Letter: T
Question
The stock of Hammond corp has a covariance with the market return of 0.031%. The variance of the market return is 0.041%. The estimated risk free rate is 4% and the estimated market rate of return is 10%. The estimated required return on Hammond's stock is________________%. ??? The stock of Hammond corp has a covariance with the market return of 0.031%. The variance of the market return is 0.041%. The estimated risk free rate is 4% and the estimated market rate of return is 10%. The estimated required return on Hammond's stock is________________%. ??? The stock of Hammond corp has a covariance with the market return of 0.031%. The variance of the market return is 0.041%. The estimated risk free rate is 4% and the estimated market rate of return is 10%. The estimated required return on Hammond's stock is________________%. ???Explanation / Answer
Use CAPM (capital asset pricing model) to calculate the estimated required return = = 8.54%
r = Risk Free Rate + Beta*(Market Risk Premium)
Beta = Cov. stock and market/variance of market
= 0.00031/0.00041 = 0.76
Market Risk Premium = 10% - 4% = 6%
r = 0.04 + (0.76*.06)
= 8.54%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.