Negus Enterprises has an inventory conversion period of 62 days, an average coll
ID: 2772162 • Letter: N
Question
Negus Enterprises has an inventory conversion period of 62 days, an average collection period of 35 days, and a payables deferral period of 36 days. Assume that cost of goods sold is 80% of sales. Assume 365 days in year for your calculations. What is the length of the firm's cash conversion cycle? days If Negus's annual sales are $3,705,000 and all sales are on credit, what is the firm's investment in accounts receivable? Round your answer to the nearest dollar. $ How many times per year does Negus Enterprises turn over its inventory? Round your answer to two decimal places.
Explanation / Answer
Annual credit sales = 3,705,000
Average collection period is 35 days
No.of days in year is 365.
Investment in accounts receivable is annual credit sales × ( Average collection period /365) =355,274.
Cost of goods sold is 0.8× 3,705,000 = 2,964,000, divide by 365 to get 1 day value = 8120.55
Average inventory = Inventory conversion period × cost of good sold = 62×8120.55 = 503,474
Inventory turnover = Cost of goods sold per year / Average inventory = 2,964,000/503,474 = 5.88 times
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.