Each business day, on average, a company writes checks totaling $38,500 to pay i
ID: 2773380 • Letter: E
Question
Each business day, on average, a company writes checks totaling $38,500 to pay its suppliers. The usual clearing time for the checks is five days. Meanwhile, the company is receiving payments from its customers each day, in the form of checks, totaling $49,500. The cash from the payments is available to the firm after three days.
Calculate the company’s disbursement float, collection float, and net float. (Negative amounts should be indicated by a minus sign.)
Calculate the company's disbursement float, collection float, and net float, if the collected funds were available in one day instead of three. (Negative amounts should be indicated by a minus sign.)
Required:Explanation / Answer
a. Disbursement float = 38,500 x 5 = $192,500
Collection float = 49,500 x 3 = $148,500
Net float = 192,500 - 148,500 = $44,000
b. Disbursement float = 38,500 x 5 = $192,500
Collection float = 49,500 x 1 = $49,500
Net float = 192,500 - 148,500 = $143,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.