Suppose that the a has a market value per share of $123, has net income of $516
ID: 2775663 • Letter: S
Question
Suppose that the a has a market value per share of $123, has net income of $516 million, and 20 million shares
outstanding. Additionally, the firm had a common equity price of $100 as of the flotation date.
a.) What is the firm's P/E ratio?
b.) What is the firm's P/B ratio?
c.) Discuss what your answers to part a and b may denote about how the firm's management has ran the
firm, what the firm's future growth prospects happen to be, and whether the stock is s good
buying or (short) selling opportunity
Explanation / Answer
Ans) Market price of the share = $123 Net income = $516 Million Number of Shares = 20 Million Shares Earning per share = $516/20 Net income / Number of Shares Earning per share = $ 25.80 a.) What is the firm's P/E ratio? P/E ratio = Market value per Share/ Earning per share = $516/25.80 P/E Ratio = 20 b.) What is the firm's P/B ratio? Current Market Capitalization P/B Ratio = Total Shareholders' Equity = $123 million * 20 million $100 million * 20 million = $2460/$2000 amount in million = 1.23 c.) Discuss what your answers to part a and b may denote about how the firm's management has ran the ans) The company P/E Ratio is so good but the company PB ratio is not good because it was showing 1.23%. Company better to sale the stock at right price
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.