Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that Son of Son of Unkempt Inc. common stock will pay an annual dividend

ID: 2775666 • Letter: S

Question

Suppose that Son of Son of Unkempt Inc. common stock will pay an annual dividend next year of $14.05, has

net income of $562 million, is keeping back $178 in retained earnings, has common book value of $9,289

million, has a beta with respect to the market of 0.95 times (where the average yearly market return is 15% and

the average yearly risk free rate is 4.5%), what would the common stock be worth on a per share basis? If there

are 23 million shares outstanding, what is its market capitalization?

Explanation / Answer

Answer: The common stock be worth on a per share basis:

=$9289/23=$403.87

Ke=Rf+Beta[(E(rm)-Rf)]

=4.5%+0.95[(15%-4.5%]

=14.475%

Market capitalization=$562/14.475%=3882.56

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote