Assume that CAPM is valid. A share of stock is now selling for $90. It will pay
ID: 2775787 • Letter: A
Question
Assume that CAPM is valid. A share of stock is now selling for $90. It will pay a dividend of $10 per share at the end of the year. Its beta is 1. What do investors expect the stock to sell for at the end of the year? Assume the risk-free rate is 4% and the expected rate of return on the market portfolio is 18%. (Round your answer to 2 decimal places.)
Assume that CAPM is valid. A share of stock is now selling for $90. It will pay a dividend of $10 per share at the end of the year. Its beta is 1. What do investors expect the stock to sell for at the end of the year? Assume the risk-free rate is 4% and the expected rate of return on the market portfolio is 18%. (Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
According to CAPM
Required rate of Return (Ke) = Rf + Beta * (E(Rm) - Rf)
where Rf = Risk free rate
E(Rm) = Expected rate of return on market portfolio
Thus, Ke = 4% + 1 * (18% - 4%)
= 4% + 14% = 18%
Now using Gordon Growth Model
Price of the stock = D1/(Ke- g)
where D1 = Next years dividend
g = Growth rate
90 = 10 /(18% - g)
g = 18% - 10/90 = 18% - 11.11% = 6.89%
Expected Price at the year end = D2/(Ke- g)
D2 = D1 * (1 + g) = 10 * (1 + 6.89%) = $10.689
Expected Price at the year end = 10.689/(18% - 6.89%) = 10.689/11.11% = $96.21
Thus, investors expect the stock to sell for $96.21 at the end of the year.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.