Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A mail-order firm processes 5,700 checks per month. Of these, 60 percent are for

ID: 2776650 • Letter: A

Question

A mail-order firm processes 5,700 checks per month. Of these, 60 percent are for $55 and 40 percent are for $80. The $55 checks are delayed two days on average; the $80 checks are delayed three days on average. Assume 30 days per month.

  On average, there is $  that is (Click to select)uncollectedcollected and (Click to select)availablenot available to the firm.

What is the weighted average delay? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))

   

How much should the firm be willing to pay to eliminate the float?

If the interest rate is 7 percent per year, calculate the daily cost of the float. (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))

How much should the firm be willing to pay to reduce the weighted average float by 1.5 days? (Do not round intermediate calculations.)

a-1. What is the average daily collection float? (Do not round intermediate calculations.)

Explanation / Answer

a-1) no of checks=5700

No of $55 check=60%*5700=3420 and total amount= 3420*55=$1,88,100

Delay of $55 check=2 days

No of $80 check=40%*5700=2280 and total amount= 2280*80=$1,82,400

Delay of $80 check=3 days

Average daily Collection float=((188100*2)+(182400*3))/30=$30,780

a-2)On average, there is $ that is ($30780)uncollected/collected and not availableavailable to the firm.

b-1) Weighted average delay=((3420*2)+((2280*3))/5700= 2,4 days

b-2)

no of checks=5700

No of $55 check=60%*5700=3420 and total amount= 3420*55=$1,88,100

Delay of $55 check=2 days

No of $80 check=40%*5700=2280 and total amount= 2280*80=$1,82,400

Delay of $80 check=3 days

Average daily Collection float=((188100*2)+(182400*3))/30=$30,780

c) $30780*2,4=$73,872

d)daily cost of the float=(73872*7/100*1/365)=$14.167

e)for 2.4 days it is =$30782*2.4=$73872

reduced by 1.5 days means delay is(2.4-1.5)=.9 days

=30782*.9=$27703.8

maximum payment =$73872-27703.8=$46,168.2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote