On January 2013, Professor Lee buys a house. Here is the information Price = 250
ID: 2776910 • Letter: O
Question
On January 2013, Professor Lee buys a house. Here is the information
Price = 250,000
LTV (loan to value) = 80%
Interest Rate = 8%
Other cost = 4%
1. What is the effective interest rate?
2. If from January 2013, Professor Lee plans to sell his house after 15 years. What is the effective interest rate for Professor Lee in Jan 2013?
3. From January 2013, after 8 years, the market interest rate is 7.5%, do you suggest Professor Lee to refinance his house (if the bank agrees to refinance for 22 years, and charge 4% of cost for refinance)?
Explanation / Answer
= 0.08 /(1-0.04)
=8.33%
Effective interest rate = interest rate/( 1- other cost %)
= 0.075 /(1-0.04)
=7.81%
Yes, I would recommend refinancing the loan as the effective interest rate on refinancing is lower than rate of interest he is currently paying.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.