Mr. Art Deco will be paid $260,000 one year hence. This is a nominal flow, which
ID: 2778314 • Letter: M
Question
Mr. Art Deco will be paid $260,000 one year hence. This is a nominal flow, which he discounts at an 9% nominal discount rate:
260,000
Calculate the PV of Mr. Deco’s payment using the equivalent real cash flow and real discount rate. (You should get exactly the same answer as he did.) (Do not round intermediate calculations. Round your "Real cash flow" and "Present value" answers to the nearest dollar amount and "Real discount rate" answer to 2 decimal places.)
Mr. Art Deco will be paid $260,000 one year hence. This is a nominal flow, which he discounts at an 9% nominal discount rate:
Explanation / Answer
In ideal sense (1+nominal rate) = (1+real rate)*(1+ inflation rate)
1.09 = (1+ real rate)* 1.04
1.09 = 1.04 + 1.04 real rate
.05 = 1.04 real rate
real rate = 4.81%
Pv based on real rate = 263000 * (1/1.0481) = $ 250930.25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.