You make $7,200 annual deposits into a retirement account that pays 11.3 percent
ID: 2778571 • Letter: Y
Question
You make $7,200 annual deposits into a retirement account that pays 11.3 percent interest compounded monthly
How large will your account balance be in 33 years? (Enter rounded answer as directed, but do not use rounded numbers in intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Required:
How large will your account balance be in 33 years? (Enter rounded answer as directed, but do not use rounded numbers in intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Explanation / Answer
Calculation of Future value of investment using future value of annuity formula:
Future value of annuity = P * ((1+r)^n-1) / r
P =Annual deposit = $7200
r= rate of interest = 11.3% = 0.113
n= number of years = 33
Hence ,
Future value of annuity = 7200 * ((1+0.113)^33-1) / 0.113
= 7200 * (34.2247609-1) / 0.113
= 7200 * (33.2247609/0.113)
= 7200 * 294.024433
=$2116975.92
Hence account balance will be $2116975.92 in 33 years.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.