You are given the following information for Watson Power Co. Assume the company’
ID: 2780907 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Watson Power Co. Assume the company’s tax rate is 40 percent. Debt: 10,000 7.1 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 25 years to maturity, selling for 107 percent of par; the bonds make semiannual payments. Common stock: 430,000 shares outstanding, selling for $61 per share; the beta is 1.04. Preferred stock: 21,000 shares of 5 percent preferred stock outstanding, currently selling for $81 per share. Market: 10 percent market risk premium and 5.1 percent risk-free rate.
Explanation / Answer
Cost of debt can be calculated using I/Y function on a calculator
N = 25 x 2 = 50, PMT = 7.1/2 = 3.55, PV = -107, FV = 100 => Compute I/Y = 3.26% (semi-annual)
Before-tax cost of debt = 2 x 3.26% = 6.53%
Cost of preferred stock = Dividend / Market Price = 5 / 81 = 6.17%
Cost of equity = Rf + beta x MRP
We know Rf = 5.1% and MRP = 10% but we don't know beta.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.