Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 8,200 units of its perfume collection e
ID: 2781682 • Letter: E
Question
Essence of Skunk Fragrances, Ltd., sells 8,200 units of its perfume collection each year at a price per unit of $430. All sales are on credit with terms of 1/10, net 40. The discount is taken by 60 percent of the customers Calculate the average collection period. Average collection period days What is the receivables turnover? (Use 365 days a year. Round your answer to 3 decimal places. (e.g. 32.161)) Receivables turnover times What is the amount of the company's average receivable? (Do not round intermediate calculations and o 2 decimal places. (e.g.,3 Average receivablesExplanation / Answer
1. 60% customers take 10 days and rest 40 days
means average number of days taken to receive funds = 0.6*10+40*0.4 = 22 days
average collection period = 22 days
2. Receivable turnover = 365/avg collection period = 365/22 = 16.59
3. average receivables amount = 16.59*8200*430/365 = 160263.95$
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.